Hlavní modul Saimon 1


Jak a proč to vzniklo


Jak je psáno na elektroraj.cz, stavebnici jsem dělal jako výbavu pro vedení elektrokroužků. Jako inspirace pro mne byla stavebnice Logitronik takže Saimon 1 je částečně kompatibilní s Logitronik 02. Sice nesouhlasí čísla zdířek, ale minimálně polovina součástek má stejné hodnoty, jako Logitronik 02, takže některé schemata šikovný "inženýr" zapojít i na Saimon 1.

Logitronik ve větším množství se dal těžko sehnat, navíc jsem chtěl vyučovat spoustu dalších věcí, než co logitronik nabízel. Nabídka ostatních stavebnic na trhu mne také neuspokojila, jak provedením, tak možnostmi. Potřeboval jsem vylepšit systém uchycení drátků, více tlačítek, ochranu proti zkratu (a obecně proti dětem :-) ), ochranu proti zničení citlivých součástek přetížením (tranzistory, potencioment, ledky). Potřeboval jsem, aby to něco vydrželo, čili né papír a podobně, né mnoho částí ( odolnost proti poztrácení a součástkovéu koktejlu na konci hodiny ).

Následovala tvorba, kterou těžko časově spočítám. Součástky jsem osadil na plošný spoj. Protože miluju barvy, polepil jsem ho barebnou folií a rozdělil jsem součástky do barevných polí podle jejich charakteru. Miluju i světélka, takže integrované obvody mají světelnou signalizaci zapnutí, ledky jsou čtyři, každá jiné barvy, které jsou shodné s barvy přepínačů s aretací. Stavebnice obsahuje časovač NE555 a IO 74HC175, což je 4bitový registr, a to je základ pro konstrukci synchronních sekvenčních obvodů (SSO). Nemůže chybět ani číslicovka s dekodérem, který UMÍ (světe div se) hexaznaky.

Co to teda umi...?


Stavebnice Saimon 1 je profi provedení elektronické stavebnice, na které se můžete naučit základy zapojení elektických obvodů, funkce pasivních i aktivních elektonických součástek. Je zhotovena na plošném spoji ( žádný papír ) s uchycením drátků v dutinkových lištách, povrch tvoří UV odolná folie s laminací. Připojení je přes USB micro B, takže nehrozí přepólování, zničení přepětím a podobně. Je vyzkoušena dvouletým testem dětského zacházení na kroužcích. Stavebnice je zespodu průhledná, takže si ji děti mohou prohlédnout ze všech stran a vidět "jádro pudla".

Později, jelikož jsem chtěl zapojovat stále složitější obvody a učit více věcí, vnikly přídavné moduly Saimon 2 a Saimon 4, které rozšiřují možnosti stavebnice. Saimon 4 obsahuje platformu arduino, která umožnuje stavebnici programovat, a tím začíná ta pravá zábava :).

Výhody:
  1. Profi provedení na plošném spoji s UV odolnou folií
  2. Napájení USB micro B
  3. Ochrana proti zkratu
  4. Ochrana proti přetížení citlivých součástek
  5. Digitální 4-bitová část (registr, číslicovka)
  6. Vydrží dlouho ( přináší možnosti od cca čtvrté třídy až po vysokou školu )
  7. Modulární ( možnost připojit libovolné množstvé rozšiřjících modulů )
  8. Návod psaný ve spolupráci s dětmi, tak jak látku chápali


Pro napájení lze použít i powerbanku, doporučuji tu nejmenší možnost (já volil 2200mAh). Větší powerbanky mají tendeci si myslet, že nejsou nikam připojené ( stavebnice má nízkou spotřebu ) a vůbec se nezapnou.

Kolik to stojí?


Zákaldní cena stavebnice je 2900Kč, v ceně je Modul Saimon 1, drátky, "čínský" voltmetr :), 1m usb kabel. Návody jsou v elektronické podobě zde na webu. Při odběru většího množství se lze dohodnout na slevě.

Na trhu jsou samozřejmě i jiné stavebnice. Já osobně bych volil jejich koupi podle toho, jaké pro ně chci mít využítí. Pro dítě věku 4 let bych například volil levnější stavebnice, aby se s látkou seznámilo a nebylo mi líto, až stavebnici zničí. Saimona ode mne kupují většinou pro děti (nebo i Tatínky), kteří jsou již v dostatečném věku, mají pro obor nadšení a opravdu se mu chtějí věnovat a třeba se i naučit programovat. Ideální pro studenty elektrotechnických škol.