Hlavní modul Saimon 1
Jak a proč to vzniklo
Jak je psáno na elektroraj.cz, stavebnici jsem dělal jako výbavu pro vedení elektrokroužků. Jako inspirace pro mne byla stavebnice Logitronik takže Saimon 1 je částečně kompatibilní s Logitronik 02. Sice nesouhlasí čísla zdířek, ale minimálně polovina součástek má stejné hodnoty, jako Logitronik 02, takže některá schémata si šikovný "inženýr" zapojít i na Saimon 1.
Logitronik se ve větším množství dal těžko sehnat, navíc jsem chtěl vyučovat spoustu dalších věcí, než co logitronik nabízel. Nabídka ostatních stavebnic na trhu mne také neuspokojila, jak provedením, tak možnostmi. Potřeboval jsem vylepšit systém uchycení drátků, více tlačítek, ochranu proti zkratu (a obecně proti dětem :-) ), ochranu proti zničení citlivých součástek přetížením (tranzistory, potencioment, ledky). Potřeboval jsem, aby to něco vydrželo, čili né papír a podobně, né mnoho částí ( odolnost proti poztrácení a součástkovéu "koktejlu" na konci hodiny ).
Následovala tvorba, kterou těžko časově spočítám. Součástky jsem osadil na plošný spoj. Protože miluju barvy, polepil jsem ho barebnou folií a rozdělil jsem součástky do barevných polí podle jejich charakteru. Miluju i světélka, takže integrované obvody mají světelnou signalizaci zapnutí, ledky jsou čtyři, každá jiné barvy, které jsou shodné s barvy přepínačů s aretací. Stavebnice obsahuje časovač NE555 a IO 74HC175, což je 4bitový registr, a to je základ pro konstrukci synchronních sekvenčních obvodů (SSO). Nemůže chybět ani číslicovka s dekodérem, který UMÍ (světe div se) hexaznaky.
Co to teda umi...?
Stavebnice Saimon 1 je profesionální provedení elektronické stavebnice, na které se můžete naučit základy zapojení elektických obvodů, funkce pasivních i aktivních elektonických součástek. Je zhotovena na plošném spoji s nepájivou maskou ( žádný papír ) s uchycením drátků v dutinkových lištách, povrch tvoří UV odolná folie s laminací. Připojení je přes USB mini B, takže nehrozí přepólování, nebo zničení nevhodným napětím. Je vyzkoušena dvouletým testem "dětského zacházení" na kroužcích. Stavebnice je zespodu průhledná, takže si ji děti mohou prohlédnout ze všech stran a vidět "jádro pudla".
Později, jelikož jsem chtěl zapojovat stále složitější obvody a učit více věcí, vnikly přídavné moduly Saimon 2 a Saimon 4, které rozšiřují možnosti stavebnice. Saimon 4 obsahuje platformu arduino, která umožnuje stavebnici programovat, a tím začíná ta pravá zábava :).
Výhody:
- Profi provedení na plošném spoji s UV odolnou folií
- Napájení USB mini B
- Ochrana proti zkratu
- Ochrana proti přetížení citlivých součástek
- Digitální 4-bitová část (registr, číslicovka)
- Výukové možnosti pro věkovou skupinu od cca čtvrté třídy až po vysokou školu
- Modulární ( možnost připojit libovolné množstvé rozšiřjících modulů )
- Srozumitelný návod, psaný ve spolupráci s dětmi, tak jak látku chápali.
Pro napájení lze použít i powerbanku, doporučuji tu nejmenší možnost (já volil 2200mAh). Větší powerbanky mají tendeci si myslet, že nejsou nikam připojené ( stavebnice má nízkou spotřebu ) a vůbec se nezapnou.
Na trhu jsou samozřejmě i jiné stavebnice. Já osobně bych volil jejich koupi podle toho, jaké pro ně chci mít využítí. Pro dítě věku 4 let bych například volil levnější stavebnice, aby se s látkou seznámilo a nebylo mi líto, až stavebnici zničí. Saimona ode mne kupují většinou pro děti (nebo i Tatínky), kteří jsou již v dostatečném věku, mají pro obor nadšení a opravdu se mu chtějí věnovat a třeba se i naučit programovat. Ideální pro studenty elektrotechnických škol.