Rozšiřující modul Saimon 4 arduino nanoNejdříve malá ukázka - vytvořeno s Jan Vostřák v jedné hodině

"Střílečka" :)

První úlohy - vytvořeno největším nadšencem stavebnice na youtube - AdamKli

"Blikající ledka" :)

"Policejní maják" :)

Co to umí a kolik to stojí?


Tento modul jsem vyvinul v druhém roce vedení kroužků, kdy jem podlehl touze učit programování v jazyce C. Modul obsahuje programovatelnou platformu arduino nano, která může být spojena s počítačem přímo přes usb rozhraní na modulu Saimon 1.

S tímto modulem můžete opravdu využít vše, co stavebnice nabízí. Naučit se zapojovat elektronické obvody, ale hlavně se naučit základy programování. Není nad to moci svou stavebnici naprogramovat a vytvořit si to, co je samozřejmě úplně nejlepší - hru :-). Myslím si, že dnešní době je právě tohle jedna z věcí, které patří budoucnost, jakožto programátor PLCček vím, jaká je o takovéhle "univerzální" lidi nouze.

No a kolik to teda stojí?

Cena samotného modulu je 1300Kč. Cena při koupi se Saimon 1 je 1100Kč.

InstalaceNa konci stránky je odkaz na videonávod a tvorbu první úlohy od Adama-kli. Tvorby úloh postupně budu dávat jak sem, tak do sekce Ke stažení .Pro většinu windows je potřeba stáhnout si ovladač pro USB seriový port (jen některé windows 10 to umí samy).

Ovladač si stahněte zde: Ovladač CH341SER.ZIP

Rozbalte ho do vámi zvolené složky (například Dokumenty/CH341SER ) a spusťte poklikáním na SETUP.
Objeví se okno:


Klikntěte na INSTALL a chvíli čekejte, než se objeví hláška potvrzující úspěšné nainstalování ovladače.

Dále je potřeba stáhnout si vývojové prostředí pro psaní programů. To si stahnete zde:

arduino-1.6.11-windows.exe

Je to verze, kterou jsem používal na kroužcích a pro kterou je platný návod.

Instalátor spusťte a nechte vývojové prostředí pro arduino nainstalovat. Na ploše by se pak měla objevit ikona:Připojte stavebnici k počítači a na modulu Saimon 4 zapojte NAPÁJENÍ do log.1 Spusťte vývojové prostředí poklikáním na ikonu "arduino".Při prvním spuštění je potřeba dvě věci nastavit. Zaprvé správný typ arduina, to provedeme takto: V menu "Nástroje" najeďte myší na "Vývojová deska" a zvolte "Adruino Nano".A ještě právný port, na kterém je arduino připojené (to je na každém počítači pravděpodobně jiné číslo). V menu "Nástroje" najeďte myší na "Port" a měli byste vidět například COM1 a pod tím COM5. Je třeba zvolit ten právný. Pokud je jich tam více, tak vyzkoušejte jeden po druhém.Jak vidíte, na mém počítači je vidět COM4 a COM15, arduino funguje na portu COM15.

POZOR!!! - když příště zapojíte stavebnici do JINÉHO USB PORTU, tak se změní číslo COM a je třeba ho zde znovu nastavit !!!

Pokud vše funguje, klikněte na ikonu šipky viz. obrázek, nebo v menu "Projekt" klikněte na "Nahrát". Ve spodním řádku se objeví "Kompiluji projekt" a poté by se mělo objevit "Nahráno".Pokud se objeví červená chybová hláška, zkuste jiný COM port. Pokud jste vyzkoušeli vše a stále to nefunguje, napište mi mail a společně to vyřešíme, kontakt na mne je v sekci KONTAKT.

Pokud vše proběhlo dobře, můžeme začít psát program. K tomu je nejlepší stahnout si návod zde:

Návod Saimon 4 - Arduino

Návod je psaný podle úloh, které jsme dělali na kroužku. Protože máme arduino úspěšně nainstalované, tak můžete v návodu jít rovnou na úlohu 1.


LED matice 8x8 (displej na Saimon 4)Aby nám fungovaly programy, které používají LED displej na Saimon4, musíme ještě stahnout knihovnu LedControl.

LedControl.zip

Obsah archivu rozbalte do složky Dokumenty\Arduino\libraries. Ta by teď měla obsahovat soubor "readme", "LedControl.H" a složku "LedControl".A je to.

Zde je videonávod k instalaci Saimon 4
Videonávod od AdamKli - instalace

A zde je videonávod pro začátky programování a tvorbu první úlohy
První úloha od AdamKli - blikání LEDky


Poznámka: Kdo chce, může si stránkách arduina stahnout nejnovější verzi. Odkaz je zde:
Vpravo stači kliknout na "Windows Installer, for Windows XP and up", na další stránce kliknout na "Just download" a soubor se stahne. https://www.arduino.cc/en/Main/Software